Shift Tuşu: Nedir, Ne İşe Yarar? - İnternetin Ansiklopedisi, Bilgi Kaynağı, Bilgi Bloğu

Shift Tuşu: Nedir, Ne İşe Yarar?

Shift ne için kullanılır? Bilgisayar her ne kadar tarih olarak çok da eskiye uzanmasa da günümüzde hayatımızın bir parçası olmuştur. Günlük hayattan işe kadar, yararlanıldığı çok sayıda konu vardır. Eğer bu teknolojiyi daha verimli kullanmak istiyorsanız, temel teknik konulara hakim olmanız şarttır.

Bunlardan en önemlisi de klavyedir. Her ne kadar birçok kişi bazı tuşların gereksiz olduğunu düşünse de aslında hepsinin bir görevi vardır. Shift de bunlar arasındadır. Çoğu kişi sadece CTRL+SHIFT+DELETE, yani görev yöneticisini açma kısa yolundan tanısa da aslında farklı görevleri de yer almaktadır.

Bu tuş, klavyenin her iki tarafından da bir tane olmak üzere iki tanedir. Her ne kadar Shift tuşu ne işe yarar sorusu düşünülse de butonların kullanımı fark etmemektedir.

Shift Tuşu Hangisi?

Shift Tuşu Hangisi?
Shift Tuşu Hangisi?

Shift tuşu nerede? Eğer bilgisayar teknolojisine henüz aşina değilseniz, bu tuşlar klavyede iki tane bulunmaktadır. Bunlardan birincisi sol tarafta, CTRL tuşunun altındadır. Üst tarafta ise CAPS LOCK yer almaktadır.

İkincisi ise klavyenin sağ tarafındadır. Bu da CTRL tuşunun çaprazında yer almaktadır. Çapraz bölmesinde ise ENTER mevcuttur. Shift’in hemen üzerinde ise virgül butonu vardır. Shift tuşu hangisi derseniz üst tarafı gösteren bir ok işaretidir. Klavyede bunu aramak da bulmanıza yardımcı olur.

Shift Tuşu Ne İşe Yarar?

Shift ne için kullanılır? Bu soruya verilebilecek cevaplar oldukça fazladır. Ancak butonun en önemli ve sık kullanılan görevi büyük/küçük harf yazmada geçelidir. Eğer not defteri, Microsoft Word ya da Google’a büyük harfle yazıyorsanız ancak bir harfi küçük belirtmeniz gerekiyorsa kullanabilirsiniz.

Bunun için sadece yazarken sağ ya da sol shift tuşuna basılı tutmak yeterlidir. Bunu bıraktığınız anda tekrar büyük yazmaya devam edecektir. Böylece size pratik, hızlı çözümler sunmaktadır. Bu aynı zamanda tam tersi durumda da geçerli olmaktadır.

Bunun yanı sıra buton farklı kısa yol tuşlarında da kullanılmaktadır. Bu nedenle oldukça işlevsel bir yapısı vardır. Eğer işini kısa sürede yapmak istiyorsanız, size aradığınız çözümleri sunar.

Shift Tuşu Hangi Kısa Yollarda Kullanılır?

Shift ne için kullanılır için birçok kısa yol sayılabilir. Bunlardan bazıları özellikleri ile aşağıda olduğu gibi listelenebilir;

  1. CTRL+SHİFT+DELETE: Görev yöneticisi kısa yolu
  2. CTRL+SHİFT+Yukarı ok tuşu: Metin bloğu seçme kısa yolu
  3. CTRL+SHİFT+ESCAPE: Görev yöneticisi kısa yolu
  4. SHİFT+DELETE: Bir öğeyi geri dönüşüm kutusuna taşımadan, kalıcı olarak silme
  5. SHİFT+Yukarı ok tuşu: Pencere ya da masaüstünde birden fazla öğe seçme
  6. SHİFT+F10: Seçilen öğeler için kısa yol menüsü açma
  7. SHİFT+Windows Logo Tuşu+ M: Simge durumuna küçültmeyi geri alma

Shift ne için kullanılır için sayılabilecek farklı kısa yollar da vardır. Bunları bilirseniz, bilgisayarınızı daha verimli kullanabilirsiniz.

Görsel kaynakları: Google

Yorum yapın