Discord’a GIF Nasıl Eklenir? - İnternetin Ansiklopedisi, Bilgi Kaynağı, Bilgi Bloğu

Discord’a GIF Nasıl Eklenir?

İnternet üzerinden iletişim popülerleşmeye başladığından itibaren, bu yönde hizmet veren platformlarda da bir artış söz konusu oldu. Son yılların en popüler internet iletişim platformları arasında yer alan Discord’da milyonlarca kullanıcıya sahip durumda.

Artık kişisel veya iş alanında iletişimimizin büyük bir çoğunluğunu internet üzerinden sağlıyoruz. Özellikle kişisel amaçlı kullanımlarda internet üzerinden kurulan iletişimlerde sadece yazı veya ifadeler yeterli gelmiyor. Bu yüzden dünya çapında milyonlarca insan sohbetlerini renklendirmek amacıyla GIF adı verilen hareketli resim dosyalarını tercih ediyor. Bu şekilde sohbet içerisinde GIF kullanarak kendilerini çok daha iyi ve eğlenceli bir şekilde ifade edebiliyorlar.

Discord Nedir?

Dünya çapında oldukça popüler olmasına karşın ülkemizde halen Discord uygulaması ile karşılaşmamış kişiler mevcut. Bu yüzden öncelikli olarak Discord uygulamasının ne olduğu konusunda ufak bir tanıtıma yer verelim.

Discord ilk olarak 2015 yılında yayın hayatına başlamış olan, geniş topluluklar arasındaki iletişim açığını doldurmak amacıyla geliştirilmiş olan bir platformdur. Çıkış amacı ve kitlesi özellikle bilgisayar oyuncularına yönelik olsa da artık birçok farklı alanda iletişim için kullanılabiliyor.

Discord üzerinden iletişim ağırlıklı olarak sunucular üzerinden sağlanabiliyor. Discord platformunda kendinize bir profil oluşturarak geniş topluluk sunucularına, yöneticilerin izin verdiği yetkiler dahilinde katılabilir veya kendi sunucunuzu ücretsiz bir şekilde oluşturabilirsiniz. Discord; Windows, iOS, MacOS, Linux, Android gibi birçok platform üzerinden sorunsuz bir şekilde kullanabileceğiniz bir iletişim uygulamasıdır.

GIF Nedir?

Gif Nedir?
Gif Nedir?

GIF aslında uzun zamandır bilgisayar dünyasında yer alan bir resim formatı. Buna resim ve video arasında bir görüntü biçimi demek sanırım yanlış olmaz. Çoğu zaman film veya popüler bir videodan birkaç saniyelik kesintiler halinde verilen GIF, önceden forumlar, sözlükler veya Reddit gibi platformlarda oldukça yaygın olarak zaten kullanılıyordu. Ancak sosyal medya ve mesajlaşma uygulamalarının gelişmesiyle birlikte bu kullanım sıklığı arttı.

Discord’a GIF Nasıl Eklenir?

Yaygın kullanım kitlesine sahip olan Discord’a GIF eklemek için oldukça basit olan birkaç yöntem bulunuyor. Bunlardan ilki sürükle-bırak yöntemidir. Discord’a giriş yaptıktan sonra sunucu veya özel bir sohbete girerek bilgisayarınızdaki GIF dosyasını sürükleyip, Discord sohbet ekranında bırakmanız ve dosya gönderimini onaylamanız yeterli olacaktır.

Discord üzerinden GIF paylaşmak için ikinci yöntem ise dosya gönderim seçeneğidir. Sunucu veya sohbet ekranında mesaj gönderme butonunun sol kısmında bulunan “+” butonuna tıklayın ve “Bir dosya yükle” seçeneğini seçin. Daha sonrasında paylaşmak istediğiniz GIF dosyasını seçerek onaylayın ve karşı tarafa gitmesi için yüklenmesini bekleyin.

Bir diğer yöntem ise Discord’un kendi GIF arşivini kullanmak olacaktır. Bunun için Discord sohbet alanında yer alan metin kutusunun sağ tarafında yer alan “GIF” butonuna tıklayın. Paylaşmak istediğiniz GIF’i seçin ve gönderin. Mobil uygulamada ise metin kutusunun hemen yanında olan ifade sembolüne tıklayarak GIF kısmına erişim sağlayabilirsiniz. Bu yöntem ile bilgisayarınızda GIF arşivi bulundurma ihtiyacınız olmadığından en sık kullanılan ve en işlevsel olan yöntem diyebiliriz.

Discord Profil Resmi Nasıl GIF Yapılır?

Discord profil resminizi GIF yapmak istiyorsanız, “Discord Nitro” ismi verilen ücretli abonelikten satın almanız gerekiyor. Eğer Nitro aboneliğiniz varsa; kullanıcı ayarları kısmında profil düzenleme kısmına gelin ve yeni profil resmi seçme ekranına giriş yapın. Bilgisayarınızda bulunan GIF dosyasını seçerek profil resminizi GIF olarak ayarlayabilirsiniz.

Bazı resmi olmayan uygulamalar sayesinde Nitro aboneliği olmadan da profil resmini GIF yapmak mümkün olabiliyor. Ancak bu uygulamalar ciddi güvenlik sorunlarına yol açtığından bu tarz uygulamaları kullanmanızı tavsiye etmiyoruz.

Yorum yapın